Ders Planı

BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

LİSANS PROGRAMI DERSLERİ

1. Yıl - 1. Dönem

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Türü

Teori

Uygulama

Laboratuvar

AKTS

YDB1811

İngilizce I(1)

Z/S

3

0

0

3

YDB1813

Almanca I(1)

Z/S

3

0

0

3

YDB1815

Fransızca I(1)

Z/S

3

0

0

3

ATB1801

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I

Z

2

0

0

2

TDB1801

Türk Dili I

Z

2

0

0

2

MAT1817

Matematik I

Z

3

0

0

3

FİZ1801

Genel Fizik I

Z

2

2

0

4

BSM1005

Ayrık Matematik

Z

3

0

0

3

BSM1007

Algoritmalar ve Programlama I

Z

2

0

2

5

BSM1009

Bilişim Sistemleri Mühendisliğine Giriş

Z

3

0

1

5

 

Bölüm Dışı Seçmeli

S

     

3

1-Yabancı dil derslerinden sadece 1 (bir) tanesi seçilecektir.

 
     

TOPLAM:

30

1. Yıl - 2. Dönem

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Türü

Teori

Uygulama

Laboratuvar

AKTS

YDB1812

İngilizce II(2)

Z/S

3

0

0

3

YDB1814

Almanca II(2)

Z/S

3

0

0

3

YDB1816

Fransızca II(2)

Z/S

3

0

0

3

ATB1802

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi II

Z

2

0

0

2

TDB1802

Türk Dili II

Z

2

0

0

2

MAT1818

Matematik II

Z

3

0

0

4

MAT1820

Lineer Cebir

Z

3

0

0

4

FİZ1802

Genel Fizik II

Z

2

2

0

4

BSM1002

Bilim, Toplum ve Etik

Z

2

0

0

3

BSM1008

Algoritmalar ve Programlama II

Z

2

0

2

5

 

Bölüm Dışı Seçmeli

S

     

3

2-Yabancı dil derslerinden sadece 1 (bir) tanesi seçilecektir.

 

 

 

 

TOPLAM:

30

2. Yıl - 1. Dönem

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Türü

Teori

Uygulama

Laboratuvar

AKTS

YDB2811

İngilizce III(3)

Z/S

3

0

0

3

YDB2813

Almanca III(3)

Z/S

3

0

0

3

YDB2815

Fransızca III(3)

Z/S

3

0

0

3

İŞL 2811

Yönetim ve Organizasyon

Z

3

0

0

5

BSM2007

Tedarik Zinciri ve Lojistik

Z

3

0

0

3

BSM2011

İstatistik ve Olasılık Hesapları

Z

2

1

0

4

BSM2013

Elektrik Elektronik Devreleri

Z

2

0

2

4

BSM2015

Grafik Kullanıcılı Arayüz Programlama

Z

2

2

0

5

BSM2017

Veri Yapıları ve Algoritmalar

Z

3

0

1

6

             

 

 

 

TOPLAM:

30

3-Yabancı dil derslerinden sadece 1 (bir) tanesi seçilecektir.

 

2. Yıl - 2. Dönem

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Türü

Teori

Uygulama

Laboratuvar

AKTS

YDB2812

İngilizce IV(4)

Z/S

3

0

0

3

YDB2814

Almanca IV(4)

Z/S

3

0

0

3

YDB2816

Fransızca IV(4)

Z/S

3

0

0

3

BSM2002

Nesneye Yönelik Programlama

Z

2

0

2

4

BSM2004

Mikrobilgisayar Tabanlı Sistem Tasarımı

Z

2

2

0

4

BSM2006

Yönetim Bilişim Sistemleri

Z

2

0

0

2

BSM2008

Veritabanı Yönetim Sistemleri

Z

2

0

2

4

BSM2010

Mantık Devreleri

Z

2

0

2

3

BSM2012

Bilgisayar Mimarisi

Z

3

0

0

2

BSM2000

Zorunlu Meslek Stajı(5)

Z

30 iş günü

8

             

 

 

 

TOPLAM:

30

4-Yabancı dil derslerinden sadece 1 (bir) tanesi seçilecektir.

5- BSM 2000 Zorunlu Meslek Stajı süresi, 30 (otuz) iş günüdür.

 

3. Yıl – 1. Dönem

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Türü

Teori

Uygulama

Laboratuvar

AKTS

BSM3001

İşletim Sistemleri

Z

3

0

0

4

BSM3003

Yazılım Mühendisliği

Z

3

0

0

3

BSM3005

Web Tasarımı

Z

2

0

2

5

BSM3007

Veri Madenciliği

Z

3

0

0

3

BSM3009

Bilgisayar Ağları

Z

2

0

2

6

BSM3011

Bilişim Sektöründe Girişimcilik

Z

3

1

0

3

 

Bölüm İçi Seçmeli

 

 

 

 

6

BSM3501

Bilgisayar Grafiği(6)

S

2

2

0

6

BSM3503

Çoklu Ortam Uygulamaları(6)

S

2

2

0

6

BSM3511

İnsan Bilgisayar Etkileşimi(6)

S

3

0

0

6

BSM3513

Bilimsel Hesaplama Yöntemleri(6)

S

3

0

0

6

             

 

 

 

TOPLAM:

30

6-Bölüm içi seçmeli derslerden sadece 1 (bir) tanesi seçilecektir.

 

3. Yıl - 2. Dönem

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Türü

Teori

Uygulama

Laboratuvar

AKTS

BSM3000

Zorunlu Meslek Stajı (7)

Z

30 İş Günü

8

BSM3002

İşyeri Eğitimi(8)

Z

5

35

0

22

             

 

 

 

TOPLAM:

30

7- BSM 3000 Zorunlu Meslek Staj Süresi, 30 (otuz) iş günüdür.

8- BSM 3002 İşyeri Eğitimi güz/bahar dönemlerinde açılabilir ve haftalık çalışma süresi: 40 saat olarak hesaplanır.

 

4. Yıl - 1. Dönem

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Türü

Teori

Uygulama

Laboratuvar

AKTS

BSM4001

Bitirme Çalışması I(9)

Z

0

4

0

4

BSM4002

Bitirme Çalışması II(9)

Z

0

4

0

4

BSM4003

Web Tabanlı Programlama

Z

2

0

2

2

 

Bölüm İçi Seçmeli

 

 

 

 

24

BSM4501

Endüstriyel İletişim Sistemleri

S

2

2

0

6

BSM4503

Robot Sistematiği ve Uygulamaları

S

2

2

0

6

BSM4505

Sayısal Kontrol Sistemleri

S

2

2

0

6

BSM4507

Algılayıcı Ağlar

S

2

2

0

6

BSM4509

Gerçek Zamanlı Sistemler

S

2

2

0

6

BSM4513

Sosyal Medya

S

2

0

0

3

BSM4515

Sözlü İletişim Teknikleri

S

2

0

0

3

BSM4517

Teknoloji Yönetimi

S

2

0

0

3

BSM4519

Yapay Zekâya Giriş

Z

3

0

0

6

BSM4521

Yöneylem Araştırması

S

3

0

0

6

             

 

 

 

TOPLAM:

30

9- BSM 4001 Bitirme Çalışması I ve BSM 4002 Bitirme Çalışması II dersleri güz/bahar yarıyıllarında açılabilir.

 

4. Yıl - 2. Dönem

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Türü

Teori

Uygulama

Laboratuvar

AKTS

BSM 4001

Bitirme Çalışması I(9)

Z

0

4

0

4

BSM 4002

Bitirme Çalışması II(9)

Z

0

4

0

4

BSM4004

Teknik Araştırma ve Raporlama

Z

2

0

0

2

 

Bölüm İçi Seçmeli

 

 

 

 

24

BSM4502

Elektronik Ticaret Uygulamaları

S

3

0

0

6

BSM4504

Bilgisayar Ağ Güvenliği

S

3

0

0

6

BSM4506

Görüntü İşleme

S

3

0

0

6

BSM4508

Paralel Programlama

S

3

0

0

6

BSM4510

Oyun Programlama

S

3

0

0

6

BSM4512

Bulanık Sistemler ve Yapay Sinir Ağları

S

3

0

0

6

BSM4514

Sistem Programlama

S

3

0

0

6

BSM4516

İşaretler ve Sistemler

S

3

0

0

6

BSM4518

Endüstriyel Otomasyon Sistemleri

S

2

0

1

6

BSM4522

Kriptoloji

S

3

0

0

6

BSM4524

İş Sağlığı ve Güvenliği

S

3

0

0

6

BSM4526

Makine Öğrenmesine Giriş

S

3

0

0

6

BSM4528

Mobil Programlama

S

3

0

0

6

 

 

 

TOPLAM:

30

9- BSM 4001 Bitirme Çalışması I ve BSM 4002 Bitirme Çalışması II dersleri güz/bahar yarıyıllarında açılabilir.

 

 

Minimum Mezuniyet kredisi:240 AKTS’dir. (Zorunlu:180-Seçmeli:60)

 

MTOK BİLİMSEL HAZIRLIK PROGRAMI(10)

1. Yıl - 1. Dönem

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Türü

Teori

Uygulama

Laboratuvar

AKTS

BSM 001

Bilimsel Hazırlık I

Z

15

0

0

0

 

Matematik Hazırlık I

0

7

0

0

0

 

Fizik Hazırlık I

0

5

0

0

0

 

Kimya Hazırlık I

0

3

0

0

0

Ders Kodu

Ders Adı

Ders Türü

Teori

Uygulama

Laboratuvar

AKTS

BSM 002

Bilimsel Hazırlık II

Z

15

0

0

0

 

Matematik Hazırlık II

0

7

0

0

0

 

Fizik Hazırlık II

0

5

0

0

0

 

Kimya Hazırlık II

0

3

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

10- Fakülte bölümlerine MTOK kontenjanından yerleştirilen öğrencilere uygulanır.

 

 

 

Bağlantılar
İletişim
Telefon: 0252 211 1701
  0252 211 3153
Faks: 0252 211 3150
E-Posta: bilisimsistem@mu.edu.tr
Adres: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  Teknoloji Fakültesi
  48000 Kötekli/MUĞLA

 

Yukarı Çık